Łowienie neutrin w otchłani Jeziora Bajkał

Łowienie neutrin w otchłani Jeziora Bajkał
Rosyjscy badacze uruchomili największy tego typu na półkuli północnej, bajkalski teleskop neutrinowy Bajkał-GVD (Gigaton Volume Detector). Urządzenie zostało zanurzone w odległości 3,5 km od brzegu na głębokości od 750 do 1300 m, w południowym zagłębieniu jeziora Bajkał. Jest to "detektor neutrin operujący na objętości pół kilometra sześciennego", powiedział agencji AFP Dmitrij Naumow z Instytutu Badań Jądrowych.

Rosyjska instalacja rywalizować będzie w wyłapywaniu neutrin z amerykańskim Ice Cube, gigantycznym obserwatorium zakopanym pod lodem Antarktydy oraz z japońskim Super-Kamiokande albo Super-K, wodnym detektorem promieniowania Czerenkowa o masie 50 000 ton, znajdującym się w kopalni niedaleko miejscowości Kamioka w Japonii, który został przekwalifikowany na wykrywanie neutrin.

Detektor to zestaw około dziesięciu tysięcy fotopowielaczy rejestrujących zdarzenia na poziomie cząstek wywołanych neutrinami. Zdaniem badaczy z zespołu, z którym współpracowali również polscy uczeni, czyste wody najgłębszego jeziora słodkowodnego na Ziemi świetnie nadają się do instalacji tego rodzaju urządzeń. Objętość detektora ma się wciągu najbliższych lat zwiększyć do kilku kilometrów sześciennych.

Źródło: www.tass.com

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Największe teleskopy optyczne na Ziemi
Największy teleskop świata
10 najbardziej zadziwiających odkryć Teleskopu Keplera