Sparaliżowany pacjent "pisze mózgiem" 90 znaków na minutę

Sparaliżowany pacjent "pisze mózgiem" 90 znaków na minutę
Implant mózgowy przeszkolony do dekodowania sygnałów neuronowych dla pisma ręcznego pochodzącego od sparaliżowanego człowieka, pozwolił komputerowi wprowadzać do dziewięćdziesięciu znaków na minutę z 94-procentową dokładnością. Autorzy badania, w publikacji na ten temat, która ukazała się w najnowszym "Nature", twierdzą, że ich wersja interfejsu mózg-komputer (BCI) jest znacznym postępem w porównaniu z innymi eksperymentalnymi urządzeniami, mającymi zadanie ułatwić komunikację osobom, które nie mogą mówić lub poruszać się.

Badanie jest efektem trwającego od dłuższego czasu programu badań klinicznych BrainGate2, w ramach którego sparaliżowani uczestnicy mają w swojej w korze ruchowej mózgu implantowane czujniki i współpracują z naukowcami, pracującymi nad rozwojem coraz doskonalszego BCI. Najlepszy z najnowszej serii testów wynik osiągnął całkowicie sparaliżowany uczestnik oznaczony przez badaczy kryptonimem T5. Trening polegał na tym, że naukowcy prosili T5 o koncentrację myśli w ten sposób, jakby zapisywał wyraz. Rejestrowali oni aktywność jego mózgu w tym czasie i uczyli algorytm AI na podstawie zarejestrowanych sygnałów.

Zdaniem wypowiadających się publikacji badaczy, osiągnięte tempo zapisu 90 znaków na minutę, jest najlepszym wynikiem, jaki tego rodzaju system osiągnął w historii. Celem badaczy jest podniesienie prędkości i dokładności pozwalającej na syntezę mowy. Są to poziomy znacznie wyższe, jak się szacuje, w języku mówionym generowanych jest 150-200 słów na minutę.

Źródło: bit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Supermózg dla superczłowieka?
Mózg online. Maszyna sterowana myślą i odwrotnie