Cyfrowa tkanina stworzona w MIT

Cyfrowa tkanina stworzona w MIT
Według pracy opublikowanej w „Nature Communictations”, zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology, opracował pierwszy na świecie „cyfrowy materiał”, który może przewodzić sygnały, przechowywać i przetwarzać informacje. Choć przewodzące prąd elektryczny włókna nie są taka nowością, absolutnym novum jest cyfrowy model ich działania w odróżnieniu od stosowanego wcześniej analogowego.

Stworzenie tego rodzaju włókna polegało na umieszczeniu krzemowych chipów cyfrowych w matrycy produkcyjnej, w celu efektywnego wbudowania ich we włókno polimerowe. Starannie kontrolując ten proces, badacze stworzyli włókno o długości kilkudziesięciu metrów, z setkami rozmieszczonych na całej długości cyfrowych chipów i z ciągłym przewodzeniem elektrycznym. Włókno jest na tyle cienkie, że można je przełożyć przez ucho zwykłej igły i wszywać w tkaniny. Przetrwa nawet co najmniej dziesięć cykli prania, nie ulegając zniszczeniu.

Jak mówią naukowcy, tkaniny tego rodzaju mogłyby być wykorzystywane do długoterminowego monitorowania stanu zdrowia pacjentów noszących ubiory z tkanin z wszytymi cyfrowymi włóknami, zbierając dane o ciele, aby rozpoznać wczesne oznaki choroby, takie jak nieregularne bicie serca lub zaburzenia oddechu. Naukowcy planują dalsze udoskonalanie włókna. Kolejne kroki to np. wprowadzenie do struktury włókiem mikrokontrolera, który zastąpi zewnętrzne urządzenie sterujące.

Źródło: newatlas.com

Mirosław Usidus