Oszczędny i w pełni autonomiczny fiński robot do zamiatania ulic

Oszczędny i w pełni autonomiczny fiński robot do zamiatania ulic
"Miejską Roombą", przez analogię do popularnego modelu zrobotyzowanego odkurzacza, można by nazwać uliczną zamiatarkę Trombia Free, zaprojektowaną przez fińskiego producenta sprzętu do utrzymania czystości Trombia Technologies. Jak zapewniają konstruktorzy, jest to "pierwsza na świecie w pełni autonomiczna zamiatarka ulic", która w dodatku, ma zużywać kilka razy mniej energii niż typowe uliczne maszyny tego typu.

Nowatorski projekt ma mniejsze o 15% zapotrzebowanie na moc niż typowe, obecnie dostępne technologie zamiatania ulic miast z zastosowaniem ciężkich zasysarek. Dzięki temu, według opublikowanych przez producenta szacunków, zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około trzy miliony ton rocznie. Nowa fińska konstrukcja jest również znacznie lżejsza i cichsza, co umożliwia jej pracę w nocy i w dużych, zamkniętych halach.

Zespół projektowy Trombia Free twierdzi, że urządzenie potrafi zapewnić ponad 500 godzin ciągłej pracy z wysoką mocą. W przeciwieństwie do konwencjonalnych zamiatarek, robot nie używa wody do spryskiwania powierzchni, lecz łączy metody filtracji cyklonowej, aerodynamiki i nawilżania w celu usuwania kurzu. Trombia Free zostanie wprowadzona na rynek w ramach programu pilotażowego jeszcze w tym roku, zaś regularne komercyjne dostawy mają się rozpocząć na początku 2022 r.

Prezentacja Trombia Free:

Robot na ulicach Helsinek

Źródło: ww.bit.ly

Mirosław Usidus