Powrót do największego księżyca w Układzie Słonecznym

Powrót do największego księżyca w Układzie Słonecznym
Pierwsze od dwóch dekad zdjęcia Ganimedesa z bliska - księżyca Jowisza, przesłała sonda kosmiczna NASA Juno. Zbliżyła się na odległość ok. tysiąca kilometrów do największego znanego księżyca w Układzie Słonecznym. Ostatni raz sonda kosmiczna - Galileo, znalazła się tak blisko w 2000 roku. Na opublikowanych zdjęciach wykonanych przez Juno widać kratery oraz długie, wąskie rysy, prawdopodobnie rodzaj uskoków tektonicznych.

Ganimedes jest jednym z 79 znanych księżyców okrążających Jowisza. Odkrył go w 1610 roku, wraz z trzema największymi księżycami tego gazowego olbrzyma, włoski astronom Galileo Galilei (Galileusz). Wystrzelona dekadę temu sonda Juno krąży po zmiennej orbicie wokół Jowisza od pięciu lat i dotychczas najbardziej znane były wykonane przez nią wspaniałe zdjęcia wielkiej planety z bliska.

W trakcie tego przelotu Juno minął Ganimedesa z prędkością ponad 19 km/s. Oprócz obserwacji naukowych sonda wykorzystała grawitację księżyca do skrócenia okresu orbity wokół Jowisza, z 53 do 43 dni, przygotowując się do przelotu nad księżycem Europa we wrześniu 2022 roku oraz przelotów w pobliżu wulkanicznego Io w 2023 i 2024 roku.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus