Grafen dziesięciokrotnie zwiększy pojemność dysków twardych

Grafen dziesięciokrotnie zwiększy pojemność dysków twardych
Według pracy naukowej, która ukazała się w „Nature Communications”, zespół naukowców z Cambridge Graphene Center opracował nowy rodzaj dysku twardego ultra wysokiej gęstości, który ma dziesięciokrotnie większą pojemność niż inne przodujące obecnie na rynku rozwiązania dysków twardych. A wszystko to dzięki zastosowanej w nim ultracienkiej powłoki grafenowej.

W grafenie nie ma nic magicznego co sprawiałoby, że dyski twarde zaczną działać lepiej. Jednak ultracienki materiał zmniejsza ilość wypełniaczy, które są wbudowane w dyski, co pozwala na zwiększenie gęstości zapisu i wydajności urządzeń. Dyski twarde składają się z szybko obracających się talerzy, które są chronione przez powłoki węglowe (COC). Wraz z rozwojem technologii te węglowe warstwy stają się coraz cieńsze. Zamiana COC na jeszcze cieńsze warstwy grafenu oznacza zmniejszenie objętości wypełniacza i więcej przestrzeni fizycznej, która może być przydzielona do przechowywania danych.

Grafen pozwala na dwukrotne zmniejszenie tarcia, zapewnia lepsze właściwości antykorozyjne i przeciwzużyciowe w porównaniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Okazało się również, że jedna warstwa grafenu zmniejsza korozję 2,5-krotnie. Naukowcy z Cambridge przenieśli grafen na dyski twarde wykonane ze stopu żelazo-platynowego jako warstwy zapisu magnetycznego i przetestowali Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR), nową technologię, która umożliwia zwiększenie gęstości zapisu poprzez podgrzanie warstwy zapisu do wysokiej temperatury. Powłoki COC nie radzą sobie w tak wysokich temperaturach, ale z grafenem już tak, więc grafen w połączeniu z HAMR może przewyższyć obecne dyski twarde, zapewniając niespotykaną dotąd gęstość zapisu danych, przekraczającą 10 terabajtów na cal kwadratowy.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus