Mikroskop ze starego iPhone’a i LEGO

Mikroskop ze starego iPhone’a i LEGO
Czy można zbudować wysokiej klasy mikroskop z LEGO i iPhone’a? Twierdząco odpowiadają naukowcy Bart E. Vos, Emil Betz Blesa i Timo Betz z Uniwersytetu Georga Augusta w Getyndze i Uniwersytetu w Munster w Niemczech, którzy postanowili skonstruować mikroskop o wysokiej rozdzielczości dla uczniów, który nie byłby zbyt drogi.

Zabawkowe mikroskopy nie są zbyt efektywne, a specjalistyczne mikroskopy kosztują dużo. Uczeni sięgnęli więc po moduł kamery iPhone'a 5, podświetlenie LED, smartfon i dodali obudowę z klocków LEGO. Pełna cena ich projektu, bez uwzględnienia kosztu nowego smartfona, wyniosła 102 euro. Autorzy projektu udostępnili dokumentację budowy własnego mikroskopu ich sposobem za darmo. Opublikowali też na ten temat pracę naukową w serwisie „The Biophysicist”.

Smartfon nie jest w tej konstrukcji elementem wbudowanym na stałe. Służy jako ekran obrazujący współpracujący z układem optycznym dwu soczewek pochodzących z kamery iPhone’a. Co ciekawe, regulacja ostrości odbywa się w mikroskopie za pomocą plastikowych elementów LEGO, czyli znanych każdemu, kto budował z tych klocków, przekładni i kółek zębatych z tworzywa.

Źródło: www.dpreview.com

Mirosław Usidus