Przemiana wody w złoty metal

Przemiana wody w złoty metal
Czeskim naukowcom udało się przeobrazić czystą wodę w stałą substancję o właściwościach metalicznych, czyli przewodzącą prąd elektryczny - co dla wody destylowanej jest niemożliwe. By możliwe było osiągnięcie przez wodę takiego stanu w naturze, wymagane jest do tego ciśnienie rzędu piętnastu milionów atmosfer - jest to osiągalne naturalnie jedynie w jądrach wielkich planet, np. Jowisza czy Neptuna.

Uczeni zdecydowali się na doprowadzenie do tego inną metodą. Użyli metali alkalicznych mających tylko jeden elektron w swojej powłoce walencyjnej, do których należą sód i potas. Pierwiastki te mają tendencję do oddawania tego elektronu innym atomom podczas tworzenia wiązań chemicznych, ponieważ utrata tego samotnego elektronu sprawia, że metal alkaliczny jest bardziej stabilny.

Jednak kontakt metali alkalicznych z wodą prowadzi do eksplozji. By jej uniknąć w eksperymencie, opisanym w czasopiśmie "Nature", zespół użył strzykawki wypełnionej sodem i potasem w komorze próżniowej, z której wyciśnięto drobne krople metaliczne, a następnie wystawiono je na działanie niewielkiej ilości pary wodnej. Woda utworzyła warstwę grubości 0,1 mikrometra na powierzchni kropli metalu, zaś elektrony zaczęły "przechodzić" do wody bez efektu eksplozji. W widocznej gołym okiem przemianie fazowej powstała zadziwiająca, metaliczna woda o złotym kolorze.

Źródło: wwwbit.ly

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Roztwarzanie metali
Alchemiczne złoto
Królewska rodzina - złoto