Sód zastąpi lit w bateriach, a wszystko dzięki grafenowi

Sód zastąpi lit w bateriach, a wszystko dzięki grafenowi
Zespół badawczy z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji, zaprezentował rozwiązanie, które pozwala akumulatorom sodowo-jonowym dorównać pojemnością współczesnym akumulatorom litowo-jonowym. Wykorzystują do tego nowy rodzaj grafenu, który ma asymetryczne chemiczne funkcje na przeciwległych powierzchniach i dlatego jest często nazywany na cześć rzymskiego boga o dwóch twarzach - grafenem Janusa.

"Dodaliśmy cząsteczkę dystansującą po jednej stronie warstwy grafenowej. Kiedy warstwy są ułożone na sobie, molekuła tworzy większą przestrzeń między arkuszami grafenu i zapewnia punkt interakcji, co prowadzi do znacznie większej pojemności", wyjaśnia Jinhua Sun z Wydziału Nauk Przemysłowych i Materiałowych w Chalmers w pracy naukowej, opublikowanej w "Science Advances".

Zazwyczaj pojemność interkalacji sodu w standardowym graficie wynosi około 35 mAh/g. Jest to mniej niż jedna dziesiąta pojemności jonów litu w graficie. W przypadku zastosowania nowego grafenu pojemność właściwa dla jonów sodu osiąga wartość 332 mAh/g, zbliżając się do wartości typowej dla litu w graficie. Wyniki wykazały również pełną odwracalność i wysoką stabilność cykliczną sodowych ogniw wspomaganych janusowym grafenem.

Źródło: www.bit.ly

Mirosław Usidus