Mk-5 - jednoosobowa latająca taksówka rodem z Japonii do samodzielnego montażu

Mk-5 - jednoosobowa latająca taksówka rodem z Japonii do samodzielnego montażu
32-wirnikowy samolot, najnowsza wersja jednomiejscowego elektrycznego pojazdu pionowego startu i lądowania (eVTOL) firmy teTra Aviation, testowana jest na kalifornijskim lotnisku w Byron, oddalonym o ok. 80 kilometrów na wschód od San Francisco. Jest to maszyna z limitem wagi pasażera - 113 kg, o maksymalnym zasięgu lotu 160 km przy prędkości 160 km/h.

Startup teTra Aviation przyjmuje zamówienia na latającą taksówkę. Jednak loty Mk-5 nie są dla każdego. Polecieć nim może jedynie osoba z licencją pilota samolotowego. Co ciekawe, jest to zarazem maszyna do samodzielnego składania. Klient dostaje zestaw części, a po złożeniu wymagana jest kontrola przedstawicieli administracji powietrznej.

Firma stojąca za projektem pochodzi z Japonii. O jej konstrukcji stało się głośno po tym jak w organizowanym przez znanego producenta silników lotniczych Pratt & Whitney a patronowanym przez Boeinga konkursie GoFly wygrała nagrodę pieniężną w wysokości stu tysięcy dolarów. Stał się w ten sposób jednym z najciekawszych graczy na obiecującym rynku powietrznych taksówek. Jednak zarówno teTra jak i wiele innych firm prezentujących kolejne projekty eVTOL lub innego rodzaju konstrukcje, czekają wciąż na decyzje władz, od których zależy czy można tę nową falę latających urządzeń dopuścić do normalnego komercyjnego użytkowania.

Źródło: https://bit.ly/3CkGWng

Dane techniczne pojazdu: hwww.tetra-aviation.com/mk-5

Plenerowa demonstracja eVTOL z lotnictwa teTra

Mirosław Usidus