Poszukiwani młodzi naukowcy - ruszyła rekrutacja do Konkursu Explory

Poszukiwani młodzi naukowcy - ruszyła rekrutacja do Konkursu Explory
Co roku do konkursu przystępują młodzi i ambitni uczniowie, którzy mają ciekawe pomysły - projekty i szukają szansy na ich rozwój. Udział w konkursie daje możliwość spotkania wybitnych autorytetów ze świata nauki i biznesu, a także zdobycia cennych nagród. Autorzy najlepszych projektów otrzymują stypendia naukowe i udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Nabór do konkursu trwa do 7. stycznia 2022. "Młody Technik" jest patronem medialnym programu Explory i konkursu dla młodych naukowców.

Konkurs Explory jest przeznaczony dla młodych ludzi w wieku 13-20 lat, interesujących się nauką, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznawać tajniki pracy badacza. W konkursie można prezentować pomysły z różnych dziedzin nauki. Składa się on z trzech etapów: zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza online, udział w regionalnych eliminacjach odbywających się w ramach Festiwali Explory oraz finał, podczas wydarzenia Gdynia Explory Week.

Autorzy najlepszych projektów otrzymają wsparcie ze strony ekspertów w zaplanowaniu najbliższych etapów kariery zawodowej, stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez mecenasa programu Explory - Grupę LOTOS i innych partnerów oraz udział w konkursach międzynarodowych. Jednym z nich jest najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych naukowców na świecie - Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, od którego swoją karierę naukową rozpoczęło do tej pory aż 27 noblistów.

Explory od 10 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się zebrać społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków.

Pierwsze miejsce w zeszłorocznym finale Konkursu Explory zdobył algorytm szyfrowania stworzony przez 14-letniego Szymona Perlickiego. Inne godne uwagi projekty uczestniczące w konkursie Explory w ostatnich latach to m.in. nanokrystaliczne ogniwo słoneczne Anny Skierskiej czy prototyp automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych Piotra Lazarka.

Więcej o Programie Explory: www.bit.ly/explory_pl