Hydrożelowa tabletka czyści wodę skuteczniej niż znane metody

Hydrożelowa tabletka czyści wodę skuteczniej niż znane metody
Tabletka hydrożelowa opracowana przez naukowców z uniwersytetu Teksańskiego w Austin potrafi oczyścić i uzdatnić do picia litr wody rzecznej w ciągu godziny, według publikacji, która ukazała się na łamach czasopisma "Advanced Materials". Wrzucana po prostu do pojemnika z wodą, pastylka potrafi zlikwidować 99,999% drobnoustrojów.

Tabletki działają poprzez generowanie nadtlenku wodoru, który współpracuje z cząsteczkami węgla aktywnego, zabijając bakterie przez zakłócenia ich metabolizmu. Autorzy metody twierdzą, że w procesie tym nie powstają żadne szkodliwe produkty uboczne. Chociaż do tej pory przeprowadzono jedynie testy na małą skalę, nowe hydrożele powinny być również dość łatwe do używania w większej skali. Materiały wraz z procesami są proste i nie drogie, a pastylki można formować w najróżniejsze kształty o dowolnym rozmiarze, aby dopasować je do konkretnych zastosowań.

Oczyszczacze hydrożelowe mogłyby również znaleźć zastosowanie w doskonaleniu innych technik, np. destylacji słonecznej, która działa przez skupienie ciepła słonecznego do odparowania wody i zebrania jej w innym pojemniku, z zanieczyszczeniami pozostawionymi w odseparowanym zbiorniku. Sprzęt do takiej destylacji bywa zatykany przez mikroby. Nowy hydrożel mógłby temu zaradzić. Badacze chcą rozszerzać zakres neutralizowanych przez substancję zanieczyszczeń.

Źródło: newatlas.com

Mirosław Usidus