Woda we Wszechświecie niemal od samego zarania

Woda we Wszechświecie niemal od samego zarania
Woda jest obecna we Wszechświecie zaledwie od 780 milionów lat po Wielkim Wybuchu - podali badacze obserwujący obiekt oznaczony SPT0311-58, będący manifestacją zjawiska połączenia dwóch galaktyk, należących do najstarszych spośród znanych. Ich światło potrzebowało na dotarcie do Ziemi 12,88 mld lat.

"Korzystając z wysokiej rozdzielczości obserwacji ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) gazu molekularnego w parze galaktyk znanych wspólnie jako SPT0311-58, wykryliśmy zarówno cząsteczki wody, jak i tlenku węgla w większej z galaktyk", podał astronom Sreevani Jarugula z Uniwersytetu Illinois w komunikacie prasowym.

Według publikacji na temat tego odkrycia, która ukazała się na łamach "The Astrophysical Journal", tak wczesna obecność wody we Wszechświecie może mieć znaczący wpływ na badania procesów powstawania złożonych molekuł i substancji sprzyjających życiu. Powstawanie wody już na tak wczesnym etapie może potwierdzać teorie, że była ona czymś powszechnie obecnym, dostępnym i wręcz pospolitym w kosmosie, co ma istotne konsekwencje dla wyjaśniania innych procesów, w tym powstawania warunków sprzyjających życiu.

Źródło: www.sciencealert.com

Mirosław Usidus