Elektroniczne łatki monitorujące kości

Elektroniczne łatki monitorujące kości
Zespół naukowców z University of Arizona opracował supercienkie urządzenie bezprzewodowe, trwale zrastające się z powierzchnią kości. Nowe rozwiązanie układów elektronicznych tego rodzaju, zwane elektroniką osseo-powierzchniową, opisane zostało w pracy opublikowanej w "Nature Communications".

Zewnętrzne warstwy kości ulegają odnawianiu tak samo jak zewnętrzne warstwy skóry. Jeśli więc do przymocowania czegoś do kości używa się tradycyjnego kleju, odpadłby on już po kilku miesiącach. Dlatego współautor badań John Szivek z Instytutu BIO5 opracował klej zawierający cząsteczki wapnia o strukturze atomowej zbliżonej do komórek kostnych. Układ jest bardzo cienki - grubość kartki papieru, dzięki czemu nie podrażnia stykającej się z kośćmi tkanki mięśniowej.

W ten sposób powstał układ elektroniczny, który może monitorować stan kości przez długi czas. Lekarz mógłby na przykład przymocować urządzenie do złamanej lub pękniętej kości, aby monitorować proces gojenia. Ścisłe monitorowanie kości pozwoliłoby lekarzom na podejmowanie precyzyjniejszych decyzji dotyczących dozowania leków.

Źródło: www.sciencedaily.com

Mirosław Usidus