Chiny: władze "zrobiły pogodę" na uroczystości państwowe

Chiny: władze "zrobiły pogodę" na uroczystości państwowe
Według naukowców z Uniwersytetu Tsinghua, Chiny wykorzystały techniki sztucznego wywoływania opadów deszczu i redukcji zanieczyszczeń, przed uroczystościami związanymi ze stuleciem Partii Komunistycznej, które odbywały się w lipcu 2021 roku w Pekinie. W opublikowanym teraz w czasopiśmie "Environmental Science" artykule badacze oszacowali, że sztuczny deszcz, który został stworzony, obniżył poziom zanieczyszczenia powietrza cząsteczkami PM2,5 o ponad dwie trzecie oraz poprawił jakość powietrza z "umiarkowanego" na "dobry", według standardów Światowej Organizacji Zdrowia.

Zespół naukowców, kierowany przez Wanga Cana, profesora nauk o środowisku na pekińskiej uczelni, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby ten spadek zanieczyszczenia miał naturalną przyczynę. Według publikacji naukowej, sianie chemikaliów w chmurach rozpoczęto o 20:30 wieczorem w dniu poprzedzającym obchody. Pojawiły się też relacje ludzi mieszkających w okolicach górskich na południowy zachód od miasta o dużej liczbie rakiet używanych do wysyłania jodku srebra na odpowiednie wysokości.

W ubiegłym roku rząd Chin uruchomił program modyfikacji pogody obejmujący rozległy obszar na zachodzie kraju, w tym Sinciang i Tybet. Ma on na celu przechwytywanie wilgotnego powietrza na dużej wysokości, przenoszonego przez wiatry z Oceanu Indyjskiego nad Himalajami. Według naukowców zaangażowanych w projekt, korzystając z satelitów, samolotów, mobilnych stacji radarowych i technologii sztucznej inteligencji, władze chińskie starają się przewidzieć ruchy wilgotnego powietrza, aby można było korzystać z operacji siewu w chmurach, czyli kontrolowania, kiedy i gdzie pada deszcz.

Źródło: www.scmp.com

Mirosław Usidus