Wykrywanie kłamstw z twarzy

Wykrywanie kłamstw z twarzy
Do tej pory żaden sensor nie był w stanie zmierzyć tych subtelnych skurczów mięśni. Innowacyjne czujniki wynalezione przez prof. Yael Hanein i sprzedawane przez izraelską firmę X-trodes wykazały wyższą niż znane systemy skuteczność w identyfikacji kłamstwa na podstawie mikroskurczów mięśni twarzy, co jest lepszym wynikiem niż jakakolwiek istniejąca technologia.

Używając naklejek wydrukowanych na miękkich powierzchniach zawierających elektrody z tymi czujnikami, które monitorują i mierzą aktywność mięśni oraz nerwów, zespół badaczy pod kierownictwem prof. Dino Levy z Uniwersytetu w Tel Awiwie opracował metodę efektywnej detekcji kłamstw. Uczony twierdzi w rozmowie z serwisem Israel21: "znane na rynku wykrywacze kłamstw są tak mało wiarygodne, że ich wyniki nie są dopuszczalne jako dowód w sądach - prawie każdy może nauczyć się, jak kontrolować swój puls i oszukać maszynę. W związku z tym, istnieje ogromna potrzeba stworzenia dokładniejszej technologii identyfikującej oszustwa".

Zespół prof. Levy'ego przyczepił naklejki z czujnikami nowego typu do policzków i brwi kilku badanych i kazał im usiąść naprzeciwko siebie, wypowiadając przy tym serię słów, niektóre prawdziwe, inne fałszywe, testując różne sytuacje, a przede wszystkim próbując samemu wykryć wypowiadaną nieprawdę. Wyniki maszyny były znacznie lepsze niż ludzi o 73% lepsze niż innych wykrywaczy kłamstw.

Źródło: www.odditycentral.com/news/

Relacja z testów czujników wykrywających kłamstwa na podstawie mikro-skurczów mięśni twarzy:


Mirosław Usidus