Ekran serwujący wrażenia smakowe

Ekran serwujący wrażenia smakowe
Opracowany przez japońskiego naukowca, Homei Miyashita, z Uniwersytetu Meiji w Tokio, prototyp ekranu telewizyjnego imitujący smaki potraw. Urządzenie nazwane "Taste the TV" (TTTV, pol. "posmakuj telewizji"), wykorzystuje obrotowy mechanizm z dziesięcioma zbiorniczkami z substancjami smakowymi, które rozpylane w kombinacjach tworzą smak wyświetlanej potrawy. Próbnik przesuwa próbkę smakową po higienicznej folii na ekranie.

Działanie mechanizmu zademonstrowała przedstawicielom mediów Yuki Hou, studentka Uniwersytetu Meiji. Najpierw zakomunikowała terminalowi z ekranem, że chce spróbować słodkiej czekolady. Po kilku próbach, maszyna za pomocą syntezatora mowy powtórzyła zamówienie a następnie dysze smakowe rozpyliły próbkę na plastikowy arkusz. Studentka poinformowała, że rozpylona substancja ma smak słodkiej czekolady.

Według profesora Miyashity, szefa zespołu, który zbudował prototyp, jego wynalazek może znaleźć potencjalnie zastosowanie w nauczaniu na odległość kucharzy, sommelierów, a także w grach i quizach degustacyjnych. To nie jedyna innowacja tego uczonego w branży jedzenia. Miyashita pracuje również nad specjalnym sprejem, który może nadać kromce chleba tostowego smak pizzy lub np. czekolady.

Źródło: www.theguardian.com

Filmik prezentujący możliwości TTTV

Mirosław Usidus