Komputery kwantowe na krzemie biją rekordy dokładności

Komputery kwantowe na krzemie biją rekordy dokładności
Aż trzy zespoły naukowców z różnych ośrodków naukowych w różnych miejscach świata poinformowały o osiągnięciu ważnego kamienia milowego w dziedzinie obliczeń kwantowych - przekroczeniu 99-procentowej dokładności w urządzeniach kwantowych opartych na krzemie. Według częstych opinii, toruje to drogę dla praktycznych, skalowalnych komputerów kwantowych, które są wolne od błędów.

Zespół naukowców z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) osiągnął dokładność 99,95 proc. w systemie z jednym kubitem i 99,37 proc. z dwoma. Kolejny zespół, z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii, osiągnął 99,87 proc. przy jednym kubicie i 99,65 procent przy dwóch. I wreszcie, grupa badaczy z instytutu RIKEN w Japonii osiągnęła 99,84 proc. dokładności w układzie z jednym kubitem i 99,51 procent z dwoma.

System zbudowany przez Asutralijczyków, którymi kieruje doktor Mateusz Mądzik, koduje informacje w spinach jąder atomów fosforu, wszczepionych w krzemowy chip. Jądra tych atomów są rdzeniem procesora, wykonującym operacje kwantowe i są połączone ze sobą za pomocą elektronu, który jest kwantowo splątany z każdym atomem. Eksperymenty w Delft i RIKEN zostały przeprowadzone z wykorzystaniem spinów dwóch elektronów jako kubitów, z których każdy jest zamknięty w kropce kwantowej wykonanej z krzemu i stopu krzemowo-germanowego. Publikacje na temat wszystkich trzech osiągnięć możemy przeczytać w "Nature".

Źródło: www.newatlas.com

Mirosław Usidus