W poszukiwaniu straconego ciepła

W poszukiwaniu straconego ciepła
Opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Penn State i amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej, elastyczny generator termoelektryczny owija się wokół rur, przewodów i innych gorących powierzchni, przekształcając tracone ciepło w energię elektryczną o wiele wydajniej niż było to dotychczas możliwe.

Mówiąc najprościej w generatorach termoelektrycznych, nad którymi pracują badacze, nie tylko z wymienionych ośrodków, gdy urządzenia są umieszczone w pobliżu źródła ciepła, elektrony poruszające się od strony ciepłej do zimnej wytwarzają prąd elektryczny. W poprzednich pracach zespół tworzył sztywne urządzenia tego rodzaju. Teraz opracował nowy proces produkcyjny pozwalający na wytwarzanie elastycznych urządzeń, które oferują wyższą moc wyjściową i wydajność. Zdaniem uczonych, elastyczne urządzenia lepiej pasują do najbardziej atrakcyjnych źródeł ciepła odpadowego, takich na przykład jak rury w budynkach przemysłowych i mieszkalnych oraz w pojazdach. I nie muszą być przyklejane do powierzchni, jak tradycyjne sztywne urządzenia.

Urządzenia termoelektryczne składają się z niewielkich sprzężonych ze sobą par, które są łączone w większe układy. Tworząc testowane urządzenie, naukowcy umieścili sześć par wzdłuż cienkiego paska. Następnie użyli elastycznej folii metalowej, aby połączyć ze sobą dwanaście takich pasków, przez co powstało urządzenie z 72 parami. Pomiędzy warstwami każdego paska zastosowano ciekły metal, aby poprawić wydajność. W testach przeprowadzanych w kominie gazowym, nowe urządzenie wykazało 150 proc. wyższą gęstość mocy niż podobne inne najnowocześniejsze urządzenia, twierdzą naukowcy na łamach "Applied Materials & Interfaces". W większych skalach wyższa wydajność i gęstość została utrzymana.

Żródło: www.psu.edu/news/

Mirosław Usidus