Jedwabniki produkują świecącą tkaninę - po zjedzeniu kwantowych kropek

Jedwabniki produkują świecącą tkaninę - po zjedzeniu kwantowych kropek
W ramach eksperymentu uczeni podawali larwom jedwabników do jedzenia nanokryształy zwane kropkami kwantowymi, które nadają tułowiom stworzeń, jedwabiowi przez nie wytwarzanemu, jajom i kokonom owadów, niezwykły blask. Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie "Advanced Materials", mogą utorować drogę do produkcji nowych rodzajów tekstyliów, a także maja potencjał w badaniach biomedycznych.

Nanoskalowe drobiny zwane kropkami kwantowymi, są tak małe, że podlegają efektom mechaniki kwantowej. Każda kropka zwykle przeciętnie ma wielkość od dwóch do dziesięciu nanometrów. Na jedwabnikach przetestowano kilka rodzajów kropek kwantowych. Kropki na bazie węgla, które emitują czerwoną poświatę, spełniły wymagania badania. Aby stworzyć bezpieczniejszą alternatywę dla edycji genomu, naukowcom udało się uzyskać kropki kwantowe z liści morwy, które stanowią pożywienie jedwabników.

Ponieważ kropki kwantowe emitują światło, kokony jedwabników w świetle dziennym świeciły na różowo, natomiast w świetle ultrafioletowym emitowały jaskrawoczerwony kolor. W pełni rozwinięte świecące ćmy mogły normalnie łączyć się w pary i składać fluorescencyjne jaja, jednak kolejne pokolenie owadów wyklutych z jaj traciło swój blask.

Źródło: www.smithsonianmag.com

Mirosław Usidus