Pastylki do odstraszania niechcianych ptaków

Pastylki do odstraszania niechcianych ptaków
Multisensoryczna technika zwana Optical Gel, oparta na naturalnych komponentach, służąca do odstraszania niepożądanych ptaków, np. szkodników upraw rolnych lub gołębi zanieczyszczających w miastach budynki, została opracowana przez naukowców z uniwersytetu w Pizie pod egidą organizacji Bird Barrier America. Badacze testowali rozwiązanie na gołębiach z dobrymi skutkami.

Optical Gel zawiera naturalne materiały, w tym cytronelę, olejek z mięty pieprzowej, agar i wosk pszczeli, nie zawiera polibutylenu ani innych potencjalnie szkodliwych dla zdrowia substancji. Umieszcza się go trochę podobnie jak zapachowe, dezynfekcyjne "kapsułki" naklejane np. w łazienkach, w sedesach itp. Wydziela zapach skutecznie odstraszający ptaki.

Naukowcy z Pizy testowali "pastylki", które można naklejać na przykład na: dachach lub ścianach; gołębiach, które masowo gniazdują i zanieczyszczają miejskie budynki, w tym także cenne zabytki, co nie tylko sprzyja ich niszczeniu, ale również zagraża zdrowiu ludzi. Twierdzą, że udało się osiągnąć stuprocentową skuteczność w ciągu dwóch lat.

Źródło: www.pr.com

Mirosław Usidus