Tkanina, która słyszy bicie serca

Tkanina, która słyszy bicie serca
Zespół badaczy z amerykańskiego MIT i singapurskiego uniwersytetu Nanyang, stworzył tkaninę, która potrafi wykrywać bicie serca. Materiał działa jak membrana w mikrofonie, przekształcając dźwięk bicia serca w wibracje, a następnie w sygnały elektryczne. Aby wychwycić te drgania, badacze stworzyli elastyczne włókno, które po utkaniu w tkaninę zagina się wraz z nią.

W publikacji prezentującej wyniki badań, która ukazała się w "Nature" czytamy m.in., że "tkanina ta może łączyć się z ludzką skórą, umożliwiając użytkownikom monitorowanie stanu serca i układu oddechowego w sposób wygodny, ciągły, długoterminowo i w czasie rzeczywistym". Tkanina może wychwytywać dźwięki o różnej intensywności, od cichej biblioteki po intensywny ruch uliczny, a także precyzyjnie ustalać położenie źródeł gwałtownych dźwięków, takich jak uderzenia dłoni.

Naukowcy uważają, że ich osiągnięcie oznacza możliwość produkcji ubrań pełniących funkcję aparatów słuchowych, ubrań odbierających połączenia telefoniczne oraz ubrań śledzących rytm serca i oddychania. Twierdzą oni, że włókno może mieć również inne zastosowania, np. można je zintegrować z powłoką statku kosmicznego, aby wykrywać uderzenia pyłu kosmicznego lub wbudować w budynki, co mogłoby pozwolić wykrywać naprężenia lub pęknięcia.

Źródło: www.belfasttelegraph.co.uk

Mirosław Usidus