Księżyc kalibruje satelity krążące wokół Ziemi

Księżyc kalibruje satelity krążące wokół Ziemi
NASA wysłała w kilkudniową misję instrument nazwany Air-LUSI (Air-Lunar Spectral Irradiance), który poleciał na pokładzie samolotu ER-2 latającego na pułapie ponad 20 kilometrów. Aparat mierzy ilość światła odbitego od Księżyca aby poprawić dokładność i spójność pomiarów dokonywanych przez satelity obserwujące Ziemię.

W tym projekcie NASA używa Księżyca jako narzędzia strojącego, czy raczej kalibrującego, za pomocą którego naukowcy mogą łatwiej porównywać dane z różnych satelitów, aby przyjrzeć się globalnym zmianom w długich okresach czasu - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna w oświadczeniu dla mediów. NASA ma ponad dwadzieścia satelitów obserwujących Ziemię - zbierających dane dla badaczy analizujących zmiany zachodzące na naszej planecie.

Przyrząd Air-LUSI opracowany we współpracy z Narodowym Instytutem Standardów i Technologii (NIST), Służbą Geologiczną USA i Uniwersytetem McMaster, jest teleskopem mierzącym ilość światła odbitego od powierzchni Księżyca, co pozwala ocenić ilość energii, jaką satelity obserwacyjne Ziemi otrzymują od światła Księżyca. Loty na pokładzie samolotu ER-2 odbywają się powyżej 95 proc. masy atmosfery, co minimalizuje efekty rozpraszania światła.

Źródło: www.nasa.gov

Mirosław Usidus