Wędrujący szlam

Wędrujący szlam
Na uniwersytecie w Hongkongu opracowano nowy rodzaj "szlamu" magnetycznego, który może być wykorzystywany wewnątrz ludzkiego organizmu do wydobywania przypadkowo połkniętych przedmiotów, takich jak np. małe płaskie baterie. Substancja może poruszać się w skomplikowanych i wąskich arteriach, o szerokości nawet zaledwie milimetra, osiągając prędkość do 30 milimetrów na sekundę.

Szlam składa się z cząstek magnetycznych, a dokładnie rzecz biorąc, jest to mieszanina polimeru zwanego alkoholem poliwinylowym, boraksu oraz drobin magnesu neodymowego. Dzięki temu, po przyłożeniu do niego magnesów zewnętrznych, można nim sterować, aby się przemieszczał w pożądanym kierunku, obracał lub tworzył kształty w kształcie liter O lub C.

Naukowcy nie mają jeszcze wielu pomysłów na praktyczne zagospodarowanie tej substancji. W wypowiedziach prasowych mówią o możliwości wykorzystania substancji do wydobywania z układu pokarmowego przypadkowo połkniętych przedmiotów, które mogą być potencjalnie toksyczne. Niestety drobiny magnetyczne są toksyczne same w sobie, dlatego pokryte zostały warstwą krzemionki. Szlamu należy się niezwłocznie pozbyć z organizmu.

Źródło: www.newscientist.com

Prezentacja magnetycznego szlamu:

Mirosław Usidus