Pierwszy od pół wieku amerykański lądownik księżycowy

Pierwszy od pół wieku amerykański lądownik księżycowy
Firma Astrobotic z Pensylwanii zaprezentowała, pierwszą amerykańską konstrukcję lądownika przeznaczonego do lądowania na Księżycu od czasu ostatniej misji Apollo - Peregrine Lander, która odbyła się prawie pół wieku temu. Maszyna powstała we współpracy z agencją NASA, w ramach programu Commercial Lunar Payload Services Initiative.

Lądownik przeznaczony jest do transportu ładunków na powierzchnię Księżyca. Jeszcze w tym roku w ramach pierwszej misji ma przenieść na srebrny glob czternaście ładunków o łącznej masie ok. 90 kg. Jest to głównie sprzęt badawczy, służący do poszukiwania śladów wody na powierzchni satelity, testowania lokalnych warunków, detekcji itd.

Peregrine jest pierwszą z planowanych przez Astrobotic konstrukcji lądowników księżycowych. Po udanych, jak ma nadzieję firma, próbach, ma powstać mniejszy lądownik - Griffin Lander, średniej klasy pojazd z elastycznymi opcjami montażu, umożliwiającymi umieszczenie na nim różnego rodzaju łazików i innych ładunków. Według opublikowanej w Internecie specyfikacji, Griffin ma mieć możliwość zabrać na powierzchnię Księżyca nawet 625 kg ładunku w jednej misji.

Źródło: nssdc.gsfc.nasa.gov

Mirosław Usidus