Kostka do gry, a także do wyczarowywania gitarowej magii

Kostka do gry, a także do wyczarowywania gitarowej magii
Nowa koncepcja kostki do gitary elektrycznej o nazwie X-Pick jest przez autorów wynalazku określana "pilotem zdalnego sterowania" dla oprzyrządowania instrumentu. Opracowane przez włoskiego muzyka i naukowca Marsio Salcuniego, składające się z neodymu, urządzenie wykorzystuje silne pola magnetyczne do interakcji ze strunami i przetwornikami gitary, pozwalając uzyskać tylko za jego pomocą wiele efektów specjalnych w grze na gitarze elektrycznej.

Magnes neodymowy, z którego zbudowana jest kostka wchodzi w interakcję ze strunami instrumentu. Dzięki temu pozwala grającemu uzyskać wiele znanych z gry na tym typie gitary efektów dźwiękowych bez użycia znanego gitarzystom specjalnego pedału. Przy czym kostka nie musi nawet dotykać strun, aby wchodzić interakcję. Może być od nich oddalona maksymalnie o 20 cm.

Konstruktorzy nowego rodzaju kostki podkreślają, że działa ona inaczej niż znane na rynku pedały do efektów gitarowych. Nie jest więc ich intencją zastąpienie urządzenia nożnego, ale uzupełnienie jego działania lub praca w tandemie z nim, co może prowadzić do całkiem nowych, niespodziewanych efektów.

Źródło: www.guitarworld.com

Mirosław Usidus