Wykryć raka w kropli krwi

Wykryć raka w kropli krwi
Grupa badaczy pod kierownictwem pani Cho Yoon-kyoung z Instytutu Badań Podstawowych (IBS) w Korei opracowała biosensor, który może wykrywać raka za pomocą analizy kropli krwi. Układ składa się z nanoporowatych elektrod ze złota. Naukowcy nazwali proces rozwoju SEEDING, co jest angielskim skrótem od nazwy techniki - "surfaktantowego elektrochemicznego procesu wytrawiania i osadzania w celu wzrostu nanostruktur i nanoporów".

Testy nowego biosensora potwierdziły, że za pomocą analiz próbek krwi i moczu pozwala on na szybką weryfikację raka prostaty u pacjentów. Jest to możliwe dzięki wykrywaniu określonego rodzaju białka związanego z egzosomami powodującymi raka. Metoda jest znacznie szybsza i wygodniejsza niż znane dotychczas metody analizy próbek, które wymagają oddzielenia i rozcieńczenia biomarkerów, co zwykle przeprowadza się w dużych instytucjach medycznych lub laboratoriach.

"Nasza technika stanowi podstawę do rozwoju przyszłych urządzeń diagnostycznych stosowanych na miejscu", skomentowała Cho w komunikacie opublikowanym przez IBS. Oczekuje się, że nowe rozwiązania biosensorowe znajdą szerokie zastosowanie w dziedzinie diagnostyki na miejscu, do wykrywania innych rodzajów nowotworów oraz chorób zakaźnych.

Źródło: www.koreaherald.com

Mirosław Usidus