Superkomputery wkraczają do eksaskali

Superkomputery wkraczają do eksaskali
Superkomputer Frontier, zbudowany w należącym do amerykańskiego Departamentu Energii, Narodowym Laboratorium Oak Ridge w Tennessee, stał się pierwszym znanym superkomputerem na świecie, który osiągnął eksaskalową prędkość procesora obliczeniowego. Jego wynik w teście porównawczym o nazwie High-Performance Linpack (HPL) to 1,102 eksaFLOPS (1,102 tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Specjaliści twierdzą, że wynik ten może jeszcze ulec podwojeniu.

Czołówka listy TO500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie, układanej na podstawie wyników HPL, to obecnie, oprócz Frontier i japońskiego Fugaku (442 petaFLOPS), fińska maszyna LUMI (151,9 petaFLOPS) oraz Summit firmy IBM, który osiągnął 148,8 petaFLOPS. W czołówce rankingu najpotężniejszych narzędzi obliczeniowych nie ma chińskich superkomputerów, bowiem państwo to nie poddaje swoich systemów porównawczym testom HPL.

Technicznie rzecz biorąc, bariera eksaskalowa została po raz pierwszy złamana w 2020 r. w ramach projektu obliczeń rozproszonych Folding@home opisywanym także w "Młodym Techniku", który pracuje nad różnymi problemami z dziedziny medycyny. Frontier jest jednak pierwszą faktyczną, jednorodną, maszyną eksaskalową, ponieważ obliczenia nie są rozproszone na wielu komputerach w sieci użytkowników, tak jak w przypadku Folding@home.

Źródło: www.sciencealert.com

Krótki reportaż o superkomputerze Frontier:

Mirosław Usidus