Autonomiczny rejs wielkiego gazowca

Autonomiczny rejs wielkiego gazowca
Firma HD Hyundai ogłosiła, że Prism Courage, 122000-tonowy gazowiec, eksploatowany przez jej spółkę zależną Avikus, jest pierwszym dużym statkiem, który pokonał trasę oceaniczną o długości ponad 10 tysięcy km "pod autonomiczną kontrolą". Statek opuścił Freeport w Teksasie celem przepłynięcia Kanału Panamskiego i Oceanu Spokojnego, by po 33 dniach podróży dotrzeć do terminalu LNG w Boryeong w Korei.

W drugiej połowie rejsu statek był kontrolowany przez autonomiczny system nawigacyjny HiNAS 2.0, który nie tylko sterował nim, ale także wyszukiwał optymalne trasy i najlepsze prędkości w oparciu o system AI nazywany Integrated Smartship Solution firmy Hyundai Global Service. Pozwoliło to na nawigację oraz kompensację warunków pogodowych i wysokości fal, a także omijanie przepływających statków dzięki sterowaniu w czasie rzeczywistym. Na pokładzie statku była załoga, która monitorowała działanie systemu.

System HiNAS 2.0 zapewnił oszczędność paliwa na poziomie 7 proc. Ponadto umiał zlokalizować i ominąć inne statki ponad sto razy w trakcie rejsu. Po uzyskaniu wymaganych certyfikatów, rozwiązanie to ma być oferowane kontrahentom na całym świecie.

Źródło: newatlas.com/transport/

Mirosław Usidus