Podziemna wodna bateria o pojemności do 20 GWh

Podziemna wodna bateria o pojemności do 20 GWh
W Szwajcarii, między zaporami Emosson i Vieux Emosson w Valais, uruchomiono instalację typu "wodny magazyn energii" o ogromnej pojemności energetycznej - 20 gigawatów. Prace nad nią trwały czternaście lat i pochłonęły dwa miliardy euro. Projekt zajął tyle czasu m.in. dlatego, że konieczne było wydrążenie prawie osiemnastokilometrowego tunelu pod Alpami Szwajcarskimi.

Instalacja o charakterze szczytowo-pompowym składa się z dwóch dużych zbiorników wodnych na różnych wysokościach i połączenia z instalacjami pompowymi kilkaset metrów pod ziemią. Nadwyżka energii (np. z nadprodukcji w generatorach OZE) może być wykorzystana do pompowania wody z dolnego zbiornika do wyższego basenu. Kiedy zapotrzebowanie na energię wzrasta, woda w wyższym basenie może przepływać z powrotem do dolnego zbiornika. Przepływająca woda obraca turbiny, które wytwarzają energię elektryczną.

Zakład energetyczny wyposażony jest w sześć pomp turbinowych, mających możliwość wytworzenia 900 MW mocy. Obiekt został zbudowany przez Nant de Drance i jest w stanie zmagazynować 20 milionów kWh energii elektrycznej, co ma pomóc w stabilizacji sieci energetycznej Szwajcarii. Według naszych informacji opróżnienie zbiornika Vieux Emosson zajmuje około 20 godzin.

Źródło: www.techspot.com

Prezentacja działania instalacji Vieux Emosson: 

Mirosław Usidus

Przeczytaj także:

Turbiny odrzutowe
Prosta turbina parowa
Model działającej pompy tłokowej