Energia piasku

Energia piasku
Firma Polar Night Energy poinformowała, że otworzyła pierwszą komercyjną "baterię piaskową", czyli inaczej mówiąc magazyn energii, w którym jest ona przechowywana - w dużej masie zwykłego piasku. Instalacja rozpoczęła działalność na terenie zakładu zajmującego się produkcją energii z innowacyjnych źródeł, Vatajankoski, umiejscowionego kilka godzin drogi od Helsinek.

"Bateria piaskowa" to nic innego jak masa piasku wypełniająca duży, izolowany zbiornik stalowy. Jego rozmiary to około 4 metrów szerokości i 7 metrów wysokości. Piasek jest podgrzewany do temperatury około 500…600°C za pomocą prostego wymiennika ciepła umieszczonego w środku. Jak się okazuje, urządzenie to jest w stanie zmagazynować nawet osiem megawatogodzin energii, przy mocy znamionowej 100 kW. Według zapewnień twórców systemu, jego sprawność sięga 99 proc.

Kiedy jest potrzebna, energia jest ponownie pobierana w ten sam sposób jako ciepło za pomocą wymiennika. Firma Vatajankowski wykorzystuje zmagazynowane ciepło, w połączeniu z nadwyżką ciepła z własnych serwerów danych, do zasilania lokalnego systemu ciepłowniczego, w tym do ogrzewania budynków, basenów, w procesach przemysłowych lub w każdej innej sytuacji, która wymaga energii cieplnej. Firma myśli o rozbudowie systemu magazynowania energii w ten sposób, również z myślą o przechowywaniu "na zimę" energii ze źródeł odnawialnych.

Źródło: newatlas.com

Mirosław Usidus