Ameca - robot z ludzką twarzą czy ludzka twarz robota?

Ameca - robot z ludzką twarzą czy ludzka twarz robota?
Brytyjska firma Engineered Arts zaprezentowała udoskonaloną wersję swojego humanoidalnego robota Ameca. Z "twarzą" wyposażoną w dwanaście nowych aktuatorów odpowiadających za mimikę maszyna, na udostępnionym przez firmę filmie wideo, prezentuje swoje bardzo podobne do ludzkich ekspresje. Robot ten po raz pierwszy został pokazany pod koniec 2021 roku, a publicznie można go było zobaczyć na targach CES 2022. 

Zaprogramowano go do łączenia gestów z różnymi wyrazami twarzy, co umożliwia mu naśladowanie takich czynności, jak ziewanie, wzruszanie ramionami, wskazywanie czy machanie. Robot potrafi okazać także zdziwienie i zasygnalizować, aby kierowany do niego komunikat został powtórzony głośniej.

Na konstrukcję Ameca składają się czujniki, które mogą śledzić ruch w całym pomieszczeniu, kamery w obu jego oczach oraz kamera o wysokiej rozdzielczości zamontowana na klatce piersiowej.

Na swojej stronie internetowej Engineered Arts podaje, że Ameca jest "najbardziej zaawansowanym na świecie robotem w kształcie człowieka".

Morgan Roe, dyrektor operacyjny firmy, powiedział w jednym z wywiadów, że Ameca będzie służyć głównie w dziedzinie "robotyki usługowej" i raczej nie będzie obcować z prawdziwymi ludźmi przez kolejne "dziesięć do dwudziestu lat".

Od swojej grudniowej premiery Amekę można było zobaczyć podczas wielu imprez, na czele ze styczniowymi targami CES 2022 r., kiedy to była czymś lub kimś w rodzaju robotycznej hostessy.

Źródło: www.tweaktown.com