Test obrony planetarnej - Dimorfos oberwał

Test obrony planetarnej - Dimorfos oberwał
W ramach misji określanej jako "test obrony planetarnej" należący do NASA statek kosmiczny Double Asteroid Redirection Test (DART) został celowo zderzony z Dimorphosem - księżycem planetoidy Didymos - niewielkim obiektem o rozmiarze w największym przekroju sięgającym 160 metrów, krążącym wokół innej pięciokrotnie większej asteroidy. Sterowana z Ziemi operacja opisywana jest jako pierwsze tego rodzaju ćwiczenie techniki obrony ziemi przed zagrożeniami z kosmosu przez przekierowywanie potencjalnie groźnych obiektów.

Misja DART wystartowała w listopadzie 2021 roku. Przez prawie rok statek kosmiczny wielkości dużej lodówki, o masie około 560 kilogramów, doganiał układ podwójny asteroidów, przesyłając stopniowo zdjęcia z coraz mniejszego dystansu do obiektów. W końcu inżynierowie z kontroli misji APL przestali odbierać sygnały ze statku kosmicznego, potwierdzając jego uderzenie w Dimorfosa.

Lecąc z prędkością około 23 tysięcy kilometrów na godzinę, statek kosmiczny uderzył w asteroidę z energią trzech ton trotylu, eksplodując w gorącym deszczu kawałków metalu i odłamków asteroidy. Trzy minuty za impaktorem DART leciał mały włoski statek kosmiczny LICIACube (Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroids), który wykonał zdjęcia uderzenia w rozdzielczości do 2 metrów na piksel. Od momentu uderzenia zaczęła się misja obserwacyjna dla zespołu na Ziemi. Skutki impaktu dla przebiegu orbity Dimorfosa obserwują zresztą nie tylko instrumenty na naszej planecie, ale również kosmiczne teleskopy Jamesa Webba i Hubble'a, a nawet statki kosmiczne takie jak należąca do NASA sonda Lucy, która jest obecnie w drodze do asteroidów krążących w pobliżu Jowisza.

Źródło: www.scientificamerican.com
Fot. NASA/JHUAPL/Steve Gribben - www.nasa.gov