Broń laserowa wymierzona w karaluchy

Broń laserowa wymierzona w karaluchy
Badacze z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu skonstruowali sterowanego przez sztuczną inteligencję robota, który został wyszkolony do zabijania karaluchów przy użyciu lasera. Uczeni twierdzą, że metoda ta może stanowić tańszą i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla chemicznych środków owadobójczych.

Ildar Rakhmatulin i jego koledzy ze szkockiej uczelni wyposażyli laser w dwie kamery i mały komputer bazujący na modelu AI, który można wyszkolić do wykrywania określonych rodzajów owadów. Po wykryciu w stworzenie kierowany jest impuls 1600-watowego lasera. W testach było to głównie sprawdzanie czy wiązka odnajduje owady. Naukowcy twierdzą, że system zostanie udoskonalony tak, by celował we wrażliwe części ciała karalucha, głównie jego część brzuszną.

Naukowcy nie rekomendują jednak w tej chwili używania takiej broni na szkodniki w gospodarstwach domowych. Zdaniem Rakhmatulina system nadaje się lepiej do zastosowań np. w rolnictwie. W domu, jak ocenia, nie będzie dostatecznie bezpieczny, grożąc np. domownikom uszkodzeniami wzroku.

Źródło: www.newscientist.com
Fot. Erik Karits z Pixabay - pixabay.com

Mirosław Usidus

Przeczytaj także:

Mózg z probówki. Syntetyczna inteligencja - coś innego niż AI
Czego AI nie może i co ją blokuje?