Fizycy na drodze do "kwantowego światła"

Fizycy na drodze do "kwantowego światła"
Według publikacji, która ukazała się w "Nature Physics", międzynarodowy zespół fizyków po raz pierwszy powodzeniem przeprowadził manipulację fotonami, elementarnymi cząstkami światła. Choć być może dla laika nie brzmi to szczególnie sensacyjnie, fizycy opisują to jako wielki kwantowy przełom, który otwiera ogromne możliwości naukowe i technologiczne.

O ile fizyka doskonale radzi już sobie z kontrolowaniem kwantowo splątanych atomów, o tyle osiągnięcie tego samego za pomocą światła okazało się znacznie trudniejsze. W ramach nowego eksperymentu, zespół z Uniwersytetu w Sydney i Uniwersytetu z Bazylei w Szwajcarii wystrzelił pojedynczy foton i parę związanych fotonów w stronę kropki kwantowej (sztucznie stworzonego atomu) dzięki czemu można było zmierzyć bezpośrednie opóźnienie czasowe pomiędzy fotonem samym w sobie a tymi, które były związane.

Udało się osiągnąć stymulowaną emisję i detekcję pojedynczych fotonów, a także małych grup fotonów w pojedynczym atomie, co doprowadziło do ich silnej korelacji, innymi słowy uzyskania "kwantowego światła". "Demonstrując możliwość manipulacji stanami związanymi fotonów, zrobiliśmy ważny pierwszy krok w kierunku zaprzęgnięcia światła kwantowego do praktycznych zastosowań", wyjaśnia w komunikacie Sahand Mahmoodian z Uniwersytetu w Sydney. Kolejne kroki to wykorzystanie tego podejścia do budowy lepszych komputerów kwantowych.

Źródło: www.sciencealert.com, zdjęcie: stock.adobe.com

Mirosław Usidus