Fotowoltaika na pochmurne dni

Fotowoltaika na pochmurne dni
Carvey Ehren Maigue, student Uniwersytetu Mapúa na Filipinach skonstruował nowy typ ogniwa słonecznego, które zbiera światło ultrafioletowe pochodzące ze słońca, nie potrzebuje przy tym bezpośredniego oświetlenia, czyli, np. panele mogą być zasilane nawet, gdy niebo pokryte jest gęstą warstwą chmur.

Projekt nazwany AuREUS (Aurora Renewable Energy and UV Sequestration) wykorzystuje luminescencyjne cząsteczki pochodzące z odpadów owocowych i warzywnych, które absorbują światło UV i przekształcają je w światło widzialne. Następnie warstwa fotowoltaiczna przekształca to światło widzialne w energię. Prototyp systemu AuREUS autorstwa Maigue'a to jednolity panel o wymiarach ok. 90×60 cm, zabarwiony na kolor zieleni limonkowej, który został zainstalowany w oknie mieszkania konstruktora.

Maigue otrzymał nagrodę James Dyson Sustainability Award. W swojej konkursowej prezentacji wykazał, że jego panel potrafi wygenerować dość energii do pełnego naładowania dwóch smartfonów dziennie. Teraz chce zbudować instalację, która zasilałaby szpital na wyspie Jomalig, często pozbawiany zasilania podczas burz.

Źródło: www.thebrighterside.news, zdjęcie: stock.adobe.com

Mirosław Usidus

 Zobacz także:

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Energia ze słońca na każdym kroku