Sztuczne życie zaczęło się poruszać

Sztuczne życie zaczęło się poruszać
Japońscy naukowcy zaprojektowali sztuczną formę życia, która jest w stanie samodzielnie się poruszać. Udało im się to dzięki wprowadzeniu odpowiadających za ruch białek pochodzących z bakterii, do struktury prostej syntetycznej bakterii, która normalnie nie może się poruszać. Zabieg ten spowodował, że syntetyczna forma życia zmieniła kształt i stała się mobilna.

Syntetyczne mikroorganizmy są znane już od początku ubiegłej dekady. W 2010 r. udało się po raz pierwszy stworzyć taką formę życia, wykorzystując chromosomy składające się z czterech substancji chemicznych i zaprojektowane przy użyciu komputera. W kolejnych latach sztuczne organizmy zyskiwały dzięki badaczom możliwość wzrostu i podziału. Teraz dzięki uczonym z Metropolitarnego Uniwersytetu w Osace, sztuczny organizm, znany pod nazwą syn3, zyskał możliwość poruszania się.

Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie "Science Advances". "Można powiedzieć, że nasz syn3 jest 'najmniejszą mobilną formą życia' wyposażoną w zdolność do samodzielnego poruszania się", zauważa w publikacji profesor Makoto Miyata, członek zespołu badawczego z uczelni w Osace. "Badanie najmniejszej na świecie bakterii z najmniejszym aparatem ruchowym może być wykorzystane do opracowania mechanizmów napędowych dla mikrorobotów naśladujących komórki lub silników opartych na białkach".

Źródło: newatlas.com/science, zdjęcie: domena publiczna

Mirosław Usidus

Zobacz także:

Sztuczny mózg - dokładnie taki sam, jak nasz
Sztuczne sieci neuronowe. Klasyfikacja sieci neuronowych