Teleskop Webba odkrywa galaktyki starsze, jaśniejsze i masywniejsze niż zakładano

Teleskop Webba odkrywa galaktyki starsze, jaśniejsze i masywniejsze niż zakładano
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odkrył w gromadzie Abell 2744 dwie najstarsze galaktyki, jakie kiedykolwiek widziano we Wszechświecie. Są one znacznie jaśniejsze niż się spodziewano, co sprawia, że nauka musi inaczej spojrzeć na początki formowania się gwiazd. Obiekty te zostały dostrzeżone bardzo szybko, w ciągu pierwszych kilku dni obserwacji teleskopu Webba, co sugeruje, że takich wczesnych galaktyk o nadspodziewanie dużej jasności może być więcej.

JWST działa w zakresie podczerwieni, co oznacza, że może zobaczyć galaktyki, które są przesunięte ku czerwieni w skali widmowej z powodu efektu rozszerzania się Wszechświata. Im silniejsze przesunięcie, tym bardziej odległa galaktyka. Najnowsze wyniki, dokładniejsze dzięki lepszej kalibracji instrumentów sugerują przesunięcie ku czerwieni odkrytych dwóch galaktyk odpowiednio o 10,5 i 12,5. Istniały co najmniej sto lat po Wielkim Wybuchu.

Badacze sugerują, że albo te wczesne galaktyki mogły być znacznie masywniejsze niż sądzono, posiadając o wiele więcej gwiazd niż się spodziewano, albo mogły być mniej masywne, ale zawierać gwiazdy, które świeciły bardzo jasno. Są to zupełnie inne obiekty niż gwiazdy, które widzimy dzisiaj. Aby dowiedzieć się więcej i sprecyzować wiek tych obiektów, badacze planują przeprowadzenie większej liczby obserwacji za pomocą instrumentów spektroskopowych Webba.

Źródło: www.digitaltrends.com, zdjęcie: Nasa.gov

Mirosław Usidus