Nano-sposób na łysienie

Nano-sposób na łysienie
Naukowcy chińscy, poszukujący metod leczenia łysienia, poinformowali o sukcesie opracowanych przez nich plastrów z mikroigłami, które zostały wykorzystane do regeneracji włosów u bezwłosych myszy. Urządzenie działa na zasadzie zwalczania stresu oksydacyjnego, na który narażone są mieszki włosowe. Badaczom udało się uzyskać gęstsze pokrycie odrastającymi włosami niż w znanych metodach zwalczania łysienia.

Technika ta skupia się na walce z najczęściej występującym typie utraty włosów - łysieniu androgenowym. Polega ono, mówiąc w skrócie, na nadmiarze reaktywnego tlenu w rejonie owłosionym, co uszkadza komórki odpowiedzialne za powstawanie mieszków włosowych. Zastosowane przez Chińczyków podejście polega na aplikowaniu do wnętrza warstw skórnych nano-enzymów usuwających reaktywne cząsteczki tlenu. Zaprezentowana wersja jest ulepszeniem starszego rozwiązania, do którego dodano tiofosforan manganu, pomagający skuteczniej neutralizować szkodliwy tlen.

Łatki z mikroigłami były testowane na myszach, na których w ciągu trzynastu dni od zastosowania iniekcji zauważono wyraźne i gęste owłosienie. Uczeni w publikacji na łamach "Nano Letters" podkreślają również znaczenie uczenia maszynowego, które pomogło im w poszukiwaniach optymalnych składników nano-terapii.

Źródło: newatlas.com, zdjęcie: AdobeStock

Mirosław Usidus