Cały internet w jednym światłowodzie

Cały internet w jednym światłowodzie
Opracowany przez duńskich naukowców procesor komputerowy przesłał przez łącze światłowodowe 1,84 petabitów danych na sekundę, co jest wynikiem rekordowym dla tego rodzaju układu. Jest to zarazem przepustowość wystarczająca do załadowania 230 milionów zdjęć lub do przetransferowania większej liczby danych niż podróżuje przez cały Internet, w tym samym przedziale czasu, czyli w ciągu sekundy.

Asbjørn Arvad Jørgensen z Uniwersytetu Technicznego Danii w Kopenhadze i jego koledzy wykorzystali układ fotoniczny, który pozwala na wbudowanie elementów optycznych w chipy komputerowe, do podzielenia strumienia danych na tysiące oddzielnych kanałów i przesłania ich wszystkich równocześnie na odległość 7,9 km. Ten "grzebień częstotliwości", równomiernie rozmieszczonych wiązek światła w całym widmie, pozwolił na przesyłanie danych w różnych barwach, w tym samym czasie, bez wzajemnych zakłóceń, co znacznie zwiększyło pojemność przewodu.

Szybkość przesyłania danych sięgająca nawet 10,66 petabitów na sekundę została wprawdzie już wcześniej osiągnięta przy użyciu masywnego sprzętu. Najnowszy wynik to rekord transmisji przy użyciu pojedynczego chipu komputerowego jako źródła światła. Potencjalnie technika ta może pozwolić na stosowanie prostych, pojedynczych chipów, które mogą przesyłać znacznie więcej danych niż istniejące systemy, obniżając koszty energii i zwiększając przepustowość.

Źródło: www.newscientist.com, zdjęcie: Adobe Stock

Mirosław Usidus