Ziarnko do ziarnka w ekspresowym tempie

Ziarnko do ziarnka w ekspresowym tempie
Dzięki opracowanej przez firmę John Deere technice ExactShot, rolnicy mogą używać robotów elektrycznych do sadzenia i nawożenia nasion w niezwykle szybkim tempie przy zachowaniu wysokiej precyzji sadzenia i rozpylania nawozu. Według udostępnionej przez firmę informacji, system pozawala na wysianie 6600 nasion w ciągu zaledwie trzech sekund.

System ExactShot składa się z 54 modułowych robotów 56v wraz z czujnikami służącymi do rejestrowania momentów, w których każde pojedyncze nasiono trafia do gleby. Gdy to następuje, robot rozpyla jedynie taką ilość nawozu, jaka jest potrzebna, tj. około 0,2 ml, bezpośrednio na nasiono, precyzyjnie w momencie, zagłębiania się w ziemi.

Operator wprowadza parametry dozowania, mierzy prędkość i warunki pracy. Ciśnienie w systemie jest obliczane na podstawie dawki, prędkości jazdy i danych wejściowych dyszy. Ziarno jest rozpoznawane automatycznie, a czas opóźnienia oprysku jest obliczany na podstawie prędkości jazdy w rzędzie, prędkości taśmy i prędkości oprysku. Przedstawiciele firmy podkreślają znaczne oszczędności (sięgające powyżej 60 proc. ilości nawozu) i poprawę wydajności całego procesu siewu, co oczywiście ma wpływ na późniejsze plony.

Źródło: electrek.co, zdjęcie: producent www.deere.com

Mirosław Usidus