Superbalon NASA kończy rekordowy lot

Superbalon NASA kończy rekordowy lot
NASA pomyślnie zakończyła testowy lot nowego balonu superciśnieniowego z instrumentarium badawczym misji SuperBIT (Super Pressure Balloon Imaging Telescope) po ponad 39 dniach i pięciu pełnych okrążeniach południowej półkuli ziemskiej. Balon o pojemności 532 000 m³ (18,8 miliona stóp sześciennych) wystartował z lotniska Wānaka w Nowej Zelandii, by wylądować z ładunkiem na spadochronie na niezaludnionym obszarze w odległości 122 kilometrów na północny wschód od Gobernador Gregores w Argentynie.

"Ten lot był bez wątpienia najbardziej udanym z naszych dotychczasowych lotów z balonem lecącym w stratosferze i utrzymującym stabilną wysokość", powiedziała w komunikacie po udanym lądowaniu Debbie Fairbrother, szefowa Biura Programu Balonowego NASA, mającego siedzibę w ośrodku Wallops w stanie Wirginia.

Balony superciśnieniowe to zaawansowane technologicznie konstrukcje. Są zdolne do utrzymywania tej samej wysokości podczas długiego przelotu. W razie potrzeby zrzucają balast i wznoszą się automatycznie do wysokości, którą wyznaczył im zespół kontrolujący misję. Oprócz aparatury badawczej i paneli słonecznych służących do zasilania, wyposażone są m.in. w nadajniki pozycjonujące.

Źródło: www.spacedaily.com, zdjęcia: blogs.nasa.gov

Mirosław Usidus