USA: Chiny zaatakowały nasze wojsko malwarem niszczącym

USA: Chiny zaatakowały nasze wojsko malwarem niszczącym
Amerykańskie służby znalazły podejrzane, chińskie złośliwe oprogramowanie w kilku systemach wojskowych. Zwraca się uwagę, że, w przeciwieństwie do poprzednich ataków z tej strony, intencją nowego ataku jest raczej zakłócenie działań systemów i w konsekwencji ich wyłączenie a nie inwigilacja - zdobywanie cennych informacji.

Ataki po raz pierwszy pojawiły się w maju 2023 r. po tym, jak Microsoft zidentyfikował złośliwy kod w oprogramowaniu telekomunikacyjnym na Guam, gdzie znajduje się amerykańska baza sił powietrznych Andersen. Wcześniej przez wiele miesięcy prowadzone było przez amerykańskich specjalistów dochodzenie mające na celu identyfikację zagrożeń.

Rob Joyce, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, nazwał sposób działania tego nowego złośliwego oprogramowania „bardzo niepokojącym”. Według „New York Timesa”, który pierwszy o tym zagrożeniu napisał, może ono pozwolić Chinom na odcięcie zasilania, wody i komunikacji w bazach wojskowych, a także potencjalnie wpłynąć na gospodarstwa domowe i firmy w całym kraju.

Źródło: insider.com Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus