Energia z powietrza - przyszłościowa alternatywa dla OZE?

Energia z powietrza - przyszłościowa alternatywa dla OZE?
Zespół badaczy z Uniwersytetu Massachusetts Amherst, który z maju 2023 roku ogłosił, że odkrył metodę pozyskiwania energii elektrycznej z wilgoci zawartej w powietrzu, zbudował prototyp urządzenia, który miał potwierdzić, że to rzeczywiście działa. Jak podają naukowcy, testy wykazały, że można taka metodą „pobierać” elektryczność z powietrza.

Opracowane przez nich początkowo urządzenie kumulacyjne ma rozmiar mikroskopowy i składa się z nanodrutów o grubości jednej tysięcznej ludzkiego włosa umieszczonych wewnątrz rurki. Do nanoprzewodów dostają się mikroskopijne kropelki wody, niosące ładunek, co ostatecznie powoduje, że powstaje w rurce różnica potencjałów elektrycznych między jej końcami. W kolejnej wersji zastosowano nanopory w materiale. Powstały układ generuje około mikrowat mocy, co wystarczy do zasilenia jednego piksela wyświetlacza LED.

Choć wydaje się, że to niewiele, to autorzy odkrycia twierdzą, że system daje się skalować przez nakładanie kolejnych warstw, przez co będzie można uzyskać znacznie większą moc. Ta technika pozyskiwania energii została ochrzczona terminem „energia higroelektryczna”, nieprędko zostanie wdrożona i zastosowana na większą skalę, ale potencjalnie może być ciekawą alternatywą dla rozpowszechnionych systemów OZE.

Źródło: thecooldown.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus