Pierwsi prawdziwi turyści na orbicie z Virgin Galactic

Pierwsi prawdziwi turyści na orbicie z Virgin Galactic
Firma Virgin Galactic, po prawie dwóch dekadach prac przygotowawczych, wystrzeliła w końcu pierwszych prawdziwych turystów na orbitę w pobliżu umownej granicy przestrzeni kosmicznej (lot powyżej 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi). Pierwsi turyści zabrani przez przewoźnika to Jon Goodwin, były olimpijczyk z Wielkiej Brytanii oraz Keisha Schahaff wraz z córką Anastatią Mayers z Antigui i Barbudy na Karaibach. Według komunikatu, zerową grawitację mogli odczuć w samolocie orbitalnym Virgin na wysokości ok. 85 km przez zaledwie kilka minut.

Choć definiowanie tego lotu jako „kosmiczny” jest dyskusyjne, gdyż za granicę przestrzeni kosmicznej przyjęło się uważać tzw. linię Kármána na wysokości 100 kilometrów, godne uwagi jest, że na tak wysoka orbitę okołoziemską poleciała najmłodsza w historii osoba - panna Mayers ma dopiero osiemnaście lat.

Eskapadę tę oznaczoną jako Galactic 02 można nazwać pierwszym prawdziwie turystycznym lotem, choć jest drugim komercyjnym lotem firmy. Pierwszy - Galactic 01 - odbył się pod koniec czerwca 2023 r. Grupa wysokich rangą oficerów włoskich Sił Powietrznych przeprowadzili podczas niego kilka eksperymentów na pokładzie. Nie byli to więc cywile odbywający podróż wyłącznie dla przyjemności.

Źródło: www.spacedaily.com Fot. Virgin Galactic

Mirosław Usidus