Piosenka odtworzona z aktywności mózgu

Piosenka odtworzona z aktywności mózgu
Zespół neurologów z Uniwersytetu kalifornijskiego w Berkeley poinformował o odtworzeniu całej piosenki z zapisu aktywności mózgowej grupy pacjentów. Chodzi o utwór „Another Brick in the Wall, Part 1” grupy Pink Floyd, który przed laty odtwarzano cierpiącym na epilepsje pacjentom w szpitalu.

Około dekadę temu nagranie tej piosenki zostało puszczone głośno w grupie 29 pacjentów centrum medycznego w Albany. Naukowcy zarejestrowali wówczas towarzyszącą dźwiękom muzyki aktywność elektrod umieszczonych w mózgach chorych. Po latach i po szczegółowej analizie zarejestrowanych wówczas danych przez neurologów z Berkeley, udało się odtworzyć nagranie z zapisie aktywności mózgu. Jest zniekształcone, ale rozpoznawalne.

Przeprowadzona rekonstrukcja dźwięku demonstruje, że nagrywania i tłumaczenia fal mózgowych w celu uchwycenia dźwięków, w tym śpiewanego tekstu, a także sylab, jest możliwe. Naukowcy podkreślają, że ponieważ inwazyjne nagrania elektroencefalograficzne (iEEG) są wykonywane tylko z powierzchni mózgu, na razie nie należy obawiać się „podsłuchiwania” tego co dzieje się w głowie.

Źródło: berkeley.edu, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus