Python w Excelu

Python w Excelu
Microsoft uruchomił nową funkcję, która łączy programowanie w Pythonie z arkuszami kalkulacyjnymi programu Excel. Za najciekawszą, poza funkcjami praktycznymi, związanymi z obsługą danych, cechę nowej usługi, uznaje się fakt, że język programowania nie wymaga żadnych dodatkowych instalacji, jest w pełni zintegrowany z firmowym oprogramowaniem.

Wprowadzenie Pythona do popularnego, masowo używanego programu, to efekt współpracy Microsoftu z Anacondą, renomowaną platformą analizy danych. Dzięki temu Python w Excelu oferuje bogaty wybór popularnych bibliotek Pythona. W tym najważniejsze, takie jak pandas, statsmodels i Matplotlib, które są popularnymi wśród specjalistów narzędziami do manipulacji danymi, analizy statystycznej i wizualizacji danych. Obliczenia w ramach funkcji języka programowania wykonywane są w chmurze Microsoftu a nie na komputerach użytkowników.

Funkcja Python w Excelu ma zadebiutować jako publiczny podgląd dla użytkowników pakietu Microsoft 365, w kanale beta i chociaż jest ograniczona do wersji dla systemu Windows, Microsoft w przyszłości planuje rozszerzyć jej dostępność na inne platformy.

Usługa będzie dostępna w ramach subskrypcji Microsoft 365.

Źródło: techtimes.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus