Egzoszkielet dla personelu medycznego

Egzoszkielet dla personelu medycznego
Europejska firma robotyczna German Bionic opracowała egzoszkielet Apogee+, będący prawdopodobnie jedną z pierwszych tego rodzaju konstrukcji przeznaczoną specjalnie dla personelu medycznego. Jego zadaniem i przeznaczeniem jest odciążanie medyków w wykonywaniu wymagających większego wysiłku zadań fizycznych.

Urządzenie składa się z ramion, które owijają się wokół boków i na plecach użytkownika, z paskami przymocowanymi do ud i kamizelką zakrywającą tułów. Apogee+ ma zredukowaną w porównaniu do innych egzoszkieletów powierzchnię. Dzięki temu jest bardziej odporny na zarazki i bakterie, usprawniając procesy czyszczenia i dezynfekcji. Producent zapewnia, że urządzenie jest odporne na kurz i wodoodporne zgodnie z normami IP54, umożliwiając pracownikom noszenie go nawet w trakcie mycia pacjentów.

German Bionic zwraca uwagę, że praca w służbie zdrowia często wiąże się z pokonywaniem dużych odległości, podnoszeniem ciężkich obiektów, w tym pacjentów, czy przebywaniem w pozycji stojącej przez dłuższy czas. Apogee+ ułatwia chodzenie i może pomóc w podnoszeniu ciężarów do 30 kg. Wyposażony jest również w uchwyty, których pacjenci mogą się trzymać, w trakcie pomocy przez personel medyczny. Może to pomóc pielęgniarkom w zmianie pozycji unieruchomionych pacjentów, przenoszeniu ich na wózki inwalidzkie i z wózków inwalidzkich, przeprowadzaniu badań i wykonywaniu innych zadań w niewygodnych pozycjach.

Źródło: www.techspot.com, Fot. germanbionic.com

Mirosław Usidus