Copilot ląduje w Windows 11

Copilot ląduje w Windows 11
Udostępniona przez Microsoft 26. września 2023 aktualizacja Windows 11 Moment 4 (Windows 11 23H2) zawiera zapowiadanego od wiosny tego roku Copilota, asystenta i narzędzie wspomagające oparte na generatywnej AI, które ma zwiększyć możliwości programów dostępnych wraz z systemem. Po wprowadzeniu Copilota do Windows następne w kolejce są Bing Edge i Microsoft 365. Ten ostatni ma oferować m.in Microsoft 365 Chat, asystenta AI, który, wedle zapewnień firmy, ma zrewolucjonizować pracę na komputerze.

Copilot ma wzbogacić o nowe funkcje oprogramowanie graficzne dostępne w pakiecie Windows. Edytor Paint ma zostać wyposażony w typowe dla generatorów AI możliwości, np. usuwanie tła czy wspomaganie edycji na warstwach. Generatywna sztuczna inteligencja ma wspomóc także program pocztowy Outlook i narzędzia do edycji tekstu. Łącznie Microsoft pisze o stu pięćdziesięciu nowych funkcjach związanych z tą aktualizacją i wprowadzeniem Copilota. Dostęp do Copilota nie jest skomplikowany, gdyż jest widoczny na pasku zadań, jak również do wywołania za pomocą skrótu klawiaturowego Win+C.

Jeśli chodzi o wprowadzane po Copilocie zmiany z wyszukiwarce Bing i przeglądarce Microsoftu Edge, to nowością jest przede wszystkim personalizacja odpowiedzi chatu/wyszukiwarki. Model oferuje też asystę w zakupach online. Inne nowości to udostępnienie generatora obrazów DALL.E 3 opracowanego przez OpenAI w Bingu. Odpowiedzialne podejście do generatywnej sztucznej inteligencji, Microsoft przyjmuje w nowo udostępnianych narzędziach, nowe metody poświadczenia treści, które wykorzystują kryptograficzne rozwiązanie niewidocznego cyfrowego znaku wodnego dodawanego do wszystkich obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w Bing, w którym zawiera się też informacja o czasie i dacie ich utworzenia. Poświadczanie treści zostanie również wprowadzone do programów Paint i Microsoft Designer.

Źródło: thewincentral.com, Fot. Adobe Stock

Mirosław Usidus