Ubranie zmienia deseń na żądanie

Ubranie zmienia deseń na żądanie
Przedstawiciele firmy Adobe zaprezentowali rozwiązanie określane jako Project Primrose (z ang. projekt pierwiosnek), pozwalające materiałom, z których zrobione są np. ubrania, zmieniać kolory i wzory w czasie rzeczywistym, czyli w dowolnej chwili - na żądanie. Efekty te zostały zaprezentowane podczas wydarzenia Adobe MAX 2023 w Los Angeles, robiąc wielkie wrażenie na publiczności. Badania stojące za tymi rozwiązaniami zostały opublikowane w periodyku „UIST '22: Proceedings of the 35th Annual ACM Symposium on User Interface Software and Technology”.

Efekty te wykorzystują zarówno odbicia światła na powierzchni materiału, jak też jego elementy składowe - każdy cekin zaprezentowanej na scenie sukienki działa jak miniaturowy ekran wykonany z inteligentnych materiałów, umożliwiając osobie, która nosi takie ubranie, wyświetlanie różnych wykreowanych przez nią samą wzorów, które mogą być animowane na bieżąco.

„Projekt Primrose, prezentowany podczas MAX jako interaktywna sukienka, umożliwia to [efekty zmiany kolorów i wzorów – MT] dzięki nadającym się do noszenia i elastycznym, nieemisyjnym tkaninom, które pozwalają całej powierzchni wyświetlać treści utworzone za pomocą Adobe Firefly, Adobe After Effects, Adobe Stock i Adobe Illustrator”, czytamy w komunikacie zespołu ds. komunikacji firmy Adobe. Choć Project Primrose wciąż znajduje się na etapie koncepcyjnym, uważa się, iż ma wielki potencjał w różnych dziedzinach, np. odzieży/kamuflażu wojskowym, reklamie i oczywiście w dziedzinie mody.

Źródło: newatlas.com, Fot. Adobe MAX 2023: Sneaks (YouTube)

Mirosław Usidus